DijitalGüncel

YouTube Podcast Eklentisi Geliyor

YouTube, rakip platformları Spotify ve Twitter’ın podcast ile ilgili yeniliklerinden sonra devam eden projeyi hızlandırdı. Video paylaşım platformu, çalışmalara öncülük etmesi için bu ayın başlarında podcast alanında tanınan Kai Chuck’u atadı. Ardından da popüler yayıncılarının platformda podcastlerini paylaşmaları için iş birliği çalışmalarını başlattı.

Sosyal medya platformu YouTube, podcastler için platformda yeni bir alan oluşturacak. Ayrıca yayınlara ulaşmak için YouTube.com/podcasts adresini aktif hale getirecek. Yayın yapacak kişilere teşvik amaçlı devamlı olarak para kazanma imkanı tanıyacak.

Şirketin, bu alanda sıkı çalışmalar yapmasının en büyük nedenlerinden biri de reklamlar olacak. İddialara göre Google, yayınların arasına sesli reklamlar ekleyerek bu alanda gelir elde edecek.

YouTube’un büyük rakibi Spotify da podcast alanında yaptığı çalışmalarla yeni reklam biçimleri deniyor ve bu alandaki pazara hakim olmaya çalışıyor. YouTube’un ise bu alandaki çalışmalarının eksikliği ile geri planda kaldığı düşünülüyor.

Podcast alanında artan rekabet sonucu sosyal medyadaki içeriklerin ve reklam çalışmalarının da büyük oranda değişmesi bekleniyor.

About author

Yayın Koordinatörü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.