GüncelOyun

PlayStation Abonelik Servisi Kuruyor

Sony’nin PlayStation oyunları için bir abonelik servisi kuracağı bir süredir iddia ediliyordu. Sony, kuracağı servisin detaylarını açıklayarak bu iddialara son noktayı koydu.

Halihazırda var olan PlayStation Plus adlı aylık abonelik sisteminin PlayStation Plus Essential adı altında devam edeceği açıklandı. Sony’nin açıklamasında dikkat çeken kısım ise bu paketten daha geniş içeriğe sahip olan iki yeni paket.

PlayStation Plus kullanıcıları, ayda iki oyun indirebiliyor, oyun satın alımlarında indirimlerden yararlanabiliyor, oyun kayıt dosyalarını bulutta saklayabiliyor ve çevrimiçi çok oyunculu oyunlara erişebiliyorlar. ABD’de aylık 10 dolar, Türkiye’de ise 40 TL ücrete sahip olan bu pakette yapılan tek değişiklik ise paketin adı.

ABD’de 15 dolar aylık ücret ile erişilebilecek olan PlayStation Plus Extra paketinde ise PlayStation 4 ve PlayStation 5 oyun konsolu sahipleri, Essential pakette yer alan olanakların yanı sıra 400 oyuna erişebilecekler. Fakat bu oyunları sadece indirerek oynama imkânına sahip olacaklar.

18 dolar aylık ücrete sahip olacak olan PlayStation Plus Premium paketinde ise önceki paketlerde yer alan olanakların yanı sıra PlayStation, PS2, PSP ve PS3 konsollarından 340 adet sevilen oyuna erişim sağlanabilecek. Sony, PlayStation, PS2 ve PSP oyunlarının hem indirilerek hem de video akışı yoluyla oynanabileceklerini, PS3 oyunlarını oynamanın ise sadece video akışı yoluyla mümkün olacağını açıkladı.

PlayStation 5 ile büyük bir başarı yakalayan Sony, Microsoft’un ardından bir abonelik sistemi başlatmayı düşünüyor. Zira, 2022 yılı Ocak ayı itibarıyla 25 milyondan fazla aboneye sahip olan Xbox Game Pass, Microsoft’a her ay 250 milyon dolar gelir getiriyor.

About author

Yayın Koordinatörü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.