GüncelÖne ÇıkanlarYatırım

TVF ve ADQ’dan 300 Milyon Dolarlık Teknoloji Yatırımı

Türkiye Varlık Fonu (TVF) ve Abu Dabi Kalkınma Holdingi (ADQ), Türkiye teknoloji ekosistemini geliştirmek amacıyla 300 milyon dolarlık teknoloji fonu kurulacağını duyurdu. Bu anlaşmanın imzaları TVF Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Arda Ermut, Abu Dabi Kalkınma Holdingi (ADQ) Yönetim Kurulu Başkanı Mohamed Hasan Al Suwaidi ve Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu’nun katıldığı törende atıldı.

TVF Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Arda Ermut ile Abu Dabi Kalkınma Holdingi (ADQ) Yönetim Kurulu Başkanı Mohamed Hasan Al Suwaidi tarafından imzalanan anlaşma, TVF’nin 1 milyar dolarlık Türkiye Teknoloji Fonu’nu (TTF) kurma hedefinin ilk adımı olma özelliğini taşıyor.

Türkiye Teknoloji Fonu, Türkiye’nin teknoloji ekosisteminde bu alana özel girişim sermayelerine erişimi kolaylaştırma, yeni nesil teknolojilere yatırım yaparak TVF portföyündeki şirketlerin büyümesini hızlandırma ve Türkiye’nin ekonomik kalkınmasına katkı sunan sektörlere stratejik ve teknolojik yatırımları artırma amaçlarını taşıyor.

TVF ve ADQ ortaklığıyla hayata geçecek Türkiye Teknoloji Fonu – ADQ TWF, hem doğrudan yatırım ile girişim sermayesi rolünü üstlenecek hem de teknoloji alanında yatırım yapacak diğer fonların çekirdek sermaye sağlama ya da sermaye artırımı gibi aşamalarda faydalanacağı yeni bir fon olma özelliği taşıyacak.

Diğer kurumsal yatırımcılarla iş birliği fırsatları sunulmasının hedeflendiği fon ile Türkiye’deki teknoloji girişimleri desteklenirken, Türkiye’deki son yıllarda gittikçe büyüyen girişimcilere ve girişim sermayesi ekosistemine de katkıda bulunulacak.

İmza töreninde konuşan Arda Ermut, “Türkiye Varlık Fonu olarak, teknoloji alanında Türkiye’nin geleceği için stratejik öneme sahip yatırımlar yapmak kuruluş vizyonumuzun önemli bir sacayağı. Bugün bu vizyonla tam anlamıyla aynı doğrultuda hayata geçirilecek olan Türkiye Teknoloji Fonu’nun müjdesini paylaşıyoruz. Türkiye Varlık Fonu ve Abu Dabi Kalkınma Holdingi ortaklığıyla Türkiye’de faaliyet gösterecek; Türkiye’deki girişimlere, Türkiye’deki yetenekli genç nüfustan çıkacak parlak girişimlere, ülkemizin geleceğine yatırım yapacak ortak bir fon kuruyoruz. Bu fonun ilk etaptaki bütçesi 300 milyon dolar olacak. ADQ ile kuracağımız bu fon, Türkiye Varlık Fonu’nun 250 milyon dolar hacme sahip olmasını planladığı fakat ADQ gibi yatırımcıların da ilgisiyle birlikte artık toplam 1 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaşmayı hedeflediği “Türkiye Teknoloji Fonu” yatırımında ilk ve en önemli adım olacak. Türkiye Teknoloji Fonu’nun, Türkiye’nin teknoloji ekosisteminin büyümesini hızlandıran referans bir teknoloji fonu olmasını hedefliyoruz.​ Bildiğiniz gibi Sayın Cumhurbaşkanımız çok yakın zamanda dijital seferberlik ilan etti. Biz de Sayın Cumhurbaşkanımızın bu vizyonları doğrultusunda ülkemizdeki gençlere ve girişimcilere, ülkemizin potansiyeline duyduğumuz güvenin global bir seviyede karşılık bulacağı stratejik bir hamlenin mutluluğunu yaşıyoruz. Ülkemizdeki benzer fonlarla karşılaştırıldığında hem hacmi hem de uluslararası doğrudan yatırım boyutuyla Türkiye Teknoloji Fonu, diğer teknoloji yatırımları için sağlayacağı çarpan etkisiyle de beraber ülkemiz için benzersiz bir katma değer oluşturacak. Bu anlaşma ile Türkiye Varlık Fonu’nun kuruluş amacına tam olarak uygun, ülkemizin potansiyelini katma değere dönüştürecek bir yatırımın temelini atmış olacağız” dedi.

ADQ Yönetim Kurulu Başkanı Mohamed Hasan Al Suwaidi ise, “Türkiye Teknoloji Fonu-ADQ TVF’nin kuruluşu, BAE ve Türkiye arasında ikili ticaret ve yatırımlar devam ederken, 2021’in sonunda verdiğimiz Türkiye’nin büyümesiyle ilgili geniş taahhüdümüzü temel almaktadır. Türkiye, uzmanlık alanlarımızla uyumlu hayati sektörlere yatırım yapmak için önemli fırsatları barındıran bir ülkedir. Portföyümüzdeki ulusal ve bölgesel aktörlere erişim sağlayarak, bu şirketler ve yüksek büyüme potansiyeline sahip fonlar için daha da fazla değer elde edilmesine yardımcı olacağız” dedi.

About author

Yayın Koordinatörü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.