DijitalÖne Çıkanlar

Telegram Yanlışlıkla Brezilya’da Banlandı

Telegram’ın kurucusu ve CEO’su Pavel Durov, Brezilya Yüksek Mahkemesinin uygulamayı neden askıya aldığına dair bir açıklama yaptı ve bunun nedeni gerçekten inanılmaz.

Aşağıda Durov’un Telegram kanalında da tamamını okuyabileceğiniz açıklamada, yaşanan olayın şirketinin yanlış e-posta adresini kontrol etmesinden kaynaklandığını söylüyor.

Durov, şirketinin mahkemeden gelecekteki yayından kaldırma taleplerini “özel bir e-posta adresine göndermesini” istediğini açıklayarak, “Telegram.org kurumsal adreslerimiz ile Brezilya Yüksek Mahkemesi arasında iletilen e-postalarla ilgili bir sorunumuz varmış gibi görünüyor” diyor.

“Mahkeme Telegram’ın ülkede yasaklanması ile ilgili maili şirketin eski kurumsal mail adresine atmış. Ancak şirket yetkilileri uzun süre bu maili görmediği ve cevap veremediği için mahkeme aldığı kararı uygulamış.

Şirket şimdi bu e-postaları bulduğunu söylüyor ve durumu mahkemede düzeltmeye çalışıyor.

Yasağın sebebi olarak, Telegram’ın dezenformasyonun yayılmasını kolaylaştırdığı suçlamaları gösteriliyor.

Görünüşe göre telegram.org kurumsal adreslerimizle Brezilya Yüksek Mahkemesi arasında giden e-postalarla ilgili bir sorunumuz var. Bu iletişimsizlik sonucunda Mahkeme, Telegram’ın yanıt vermediği gerekçesiyle yasaklanmasına karar verdi.

Ekibimiz adına, ihmalimiz için Brezilya Yüksek Mahkemesinden özür dilerim. Kesinlikle daha iyi bir iş yapabilirdik.”

“Şubat ayı sonlarında daha önceki bir mahkeme kararına uyduk ve gelecekteki yayından kaldırma taleplerini özel bir e-posta adresine gönderme önerisiyle yanıt verdik. Maalesef, yanıtımız kaybolmuş olmalı, çünkü Mahkeme, bize ulaşmak için daha sonraki girişimlerde eski genel amaçlı e-posta adresini kullandı. Sonuç olarak, Mart ayının başlarında, takip amaçlı bir yayından kaldırma talebi içeren kararını kaçırdık. Neyse ki, şimdi bulduk ve harekete geçtik, bugün Mahkemeye başka bir rapor sunduk.”

“On milyonlarca Brezilyalı aile, arkadaşlar ve iş arkadaşlarıyla iletişim kurmak için Telegram’a güvendiğinden, Mahkemeden, Brezilya’da bir temsilci atayarak durumu düzeltmemize ve bunun gibi gelecekteki acil sorunlara hızlı bir şekilde tepki verecek bir çerçeve oluşturmamıza izin vermek için kendi takdirine bağlı olarak kararını birkaç gün ertelemeyi düşünmesini rica ediyorum.”

Bakalım Telegram bu yanlış anlaşılma sonucu Brezilya’da yasaklanmaları durumunu nasıl düzeltecek. Yaşanan olay büyük kurumsal şirketlerin de çok basit hatalar yapabileceğini göstermesi açısından ibret alınması gereken bir vaka olarak karşımızda duruyor.

About author

Yayın Koordinatörü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.