DijitalÖne Çıkanlar

Vimeo ‘da Neler Oluyor?

Vimeo rekabette geriye düştüğü video paylaşım siteleriyle mücadele edebilmek için yeni bir yol haritası çizdi. Ancak yapılmasına karar verilen değişiklikler için alınan radikal kararlar içerik üreticileri kızdırdı.

Vimeo yaptığı açıklamada birkaç içerik üreticinin videolarının platformda kalması halinde ek ücretler talep ettiğini duyurdu. Videoların kapladığı veri alanları göz önüne alındığında artan maliyetleri karşılamak için gereken bütçe içerik üreticilerden talep ediliyor. Bant genişliği politikasında yapılan değişiklikler artık doğrudan içerik üreticileri ilgilendiriyor.

Değişiklikleri özetleyen bir gönderide Vimeo, aylık bant genişliği kullanımı için yeni sınırının 2 TB olduğunu söylüyor. Daha önce, Vimeo bant genişliği sınırı kullanımının ilk % 1’inde” olan kullanıcılara uygulanıyordu.

Şirket ayrıca, 2 TB sınırını aştıklarında kullanıcıları uyaracağını söylüyor, bu nedenle teorik olarak veri kullanımını nasıl azaltacağını veya en azından faturanın yükselmesine hazırlanmak için içerik üreticilerin hala zamanı var.

Vimeo’nun yeni politikaları ayrıca, içerik oluşturucuların Vimeo’ya yanıt vermek ve bu sınırı aşarlarsa bir anlaşma yapmak için “en az 30 günü” olacağını ve bu süre boyunca içeriklerine hiçbir şey olmayacağını söylüyor.

Eski kurallara göre, bir içerik oluşturucu hesabını yükseltmesi, kullanımını azaltması için dokuz gün verildiğini söyledi.

Vimeo, maliyetlerinin yılda 900 dolardan yılda 3.000 dolara çıkacağını tahmin ediyor ki bu, bir haftadan biraz fazla bir sürede ortaya çıkacak çok para anlamına geliyor.

Özetle Vimeo büyüyen bant kullanımı karşısında artan maliyetleri içerik üreticiler ile paylaşabilmek için yeni sözleşmeler yapmak istediğini belirtiyor.

About author

Yayın Koordinatörü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.