DijitalGüncel

Elon Musk Twitter Yönetim Kurulu’na Katılmadı

Twitter CEO’su Parag Agrawal, şirkete gönderdiği bir mesajda Elon Musk‘ın Twitter’ın yönetim kuruluna katılmayacağını duyurdu. Agrawal geçen hafta Musk’ın şirket hisselerinin yüzde 9,2’sini satın almasının ardından yönetim kuruluna atanacağını doğruladı, ancak şimdi Musk’ın koltuğu alma konusunda karşı karar verdiğini söylüyor.

Agrawal, “Salı günü, Elon’un bir özgeçmiş kontrolü ve resmi kabule bağlı olarak Kurul’a atanacağını duyurduk” şeklinde bir açıklama yapmıştı. “Elon’un yönetim kuruluna atanması resmen yürürlüğe girecekti, ancak Elon aynı sabah yönetim kuruluna katılmayacağını paylaştı. Bu kararın en iyisi olduğuna inanıyorum. Yönetim Kurulumuzda olsunlar veya olmasınlar, hissedarlarımızın girdilerine her zaman değer verdik ve değer vereceğiz. Elon bizim en büyük hissedarımız ve onun katkılarına açık olacağız.”

İhtimaller Zinciri

Twitter’ın yönetim kuruluna katılmak demek, Elon Musk’ın şirketin yüzde 14,9′undan fazlasına sahip olmasını engellenmesi anlamına geliyor. Musk’ın bu kararı sonrası pek çok söylenti kulislerde dolaşmaya başladı.

Elon Musk’ın aldığı kararın ileride Twitter’ın çoğunluk hissesine sahip olmak istediği iddialarını güçlendirdi. Zira aktif bir Twitter kullanıcısı olan Musk’ın şirket ve platform ile ilgili uzun süredir fikirleri olduğu biliniyordu.

Bir diğer ihtimal olarak ise Twitter Ceo’su Agrawal’ın Musk’ın kararı ile ilgili olarak “En doğru karar olduğuna inanıyorum.” İfadesi mevcut yönetim kurulu ile Elon Musk arasında soğuk rüzgarlar estiği yönünde iddialara da yol açtı.

Musk’ın satın alımı kamuya açık hale geldiğinde, Twitter’daki hissesi 2,89 milyar dolar değerindeydi.

Musk’ın Twitter’daki hissesi açıklandığından beri, Tesla ve SpaceX CEO’su şirket için fikirlerini herkese açık bir şekilde tweetliyor ancak her zaman olduğu gibi Musk’ın ne zaman ciddi olduğunu ne zaman trollük yaptığını bilmek zor.

Şirket, uzun süredir istenen özelliği gerçekten ekleyeceğini onaylamadan bir gün önce Twitter’da bir düzenleme düğmesine sahip olup olmayacağına dair bir anket yayınlamıştı. Daha yakın zamanlarda görünüşe göre Twitter’a yönetim kuruluna katılmayacağını söylediği gün, aslında ücretli Twitter Blue hizmetiyle doğrulama onay işaretlerini dahil etmek gibi önerileri tweetledi. Musk’ın bir diğer fikri ise Twitter’ın San Francisco genel merkezini “zaten kimse gelmediği için” evsizler barınağına dönüştürmek.

İşte Twitter Ceo’su Parag Agrawal’ın tam mesajı:

Elon Musk, Yönetim Kurulumuza katılmama kararı aldı. Yaşananlarla ilgili şunları paylaşabilirim.

Yönetim Kurulu ve ben, Elon’un yönetim kuruluna katılması ve doğrudan Elon ile pek çok tartışma yaptık.

İş birliği yapmaktan ve riskleri netleştirmekten heyecan duyduk. Ayrıca, tüm yönetim kurulu üyeleri gibi, şirketin ve tüm hissedarlarımızın çıkarları doğrultusunda hareket etmesi gereken bir şirketin mütevellisi olarak Elon’a sahip olmanın en iyi yol olduğuna inandık. Kurul ona bir koltuk teklif etti.

Salı günü, Elon’un bir özgeçmiş kontrolü ve resmi kabule bağlı olarak Kurul’a atanacağını duyurduk. Elon’un yönetim kuruluna atanması esmen yürürlüğe girecekti, ancak Elon aynı gün artık yönetim kuruluna katılmayacağını paylaştı. Bunun en iyisi olduğuna inanıyorum.

Yönetim Kurulumuzda olsunlar veya olmasınlar, hissedarlarımızın girdilerine her zaman değer verdik ve değer vereceğiz. Elon bizim en büyük hissedarımız ve onun katkılarına açık olacağız.

Önümüzde dikkat dağıtıcı şeyler olacak, ancak hedeflerimiz ve önceliklerimiz değişmedi. Aldığımız kararlar ve nasıl uyguladığımız bizim elimizde, başka kimsenin değil.

Gürültüyü azaltalım ve inşa ettiğimiz şeye odaklanalım.

About author

Yayın Koordinatörü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.