DijitalÖne Çıkanlar

İkinci El Kıyafet Pazarı Büyüyor

İkinci el giysi pazarındaki tüketici davranışları dünya genelinde değişti. Bu durumu sektöre dair tahmin edilen rakamlar da doğrular nitelikte. 2020 yılında, ikinci el ve ikinci el giyimin küresel piyasa değerinin 27 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. Bu değerin, 2025’te 77 milyar dolarlık bir değere ulaşacağı düşünülüyor. 2029 sonuna kadar ikinci el alışverişin hızlı moda satışlarını ikiye katlayacağı kaydediliyor. Büyümenin ise yüzde 180 olacağı tahmin ediliyor.

Bunu başlatan ilk mecra İkinci el giysiler için mobil pazar yeri olarak faaliyet gösteren Dolap oldu. Trendyol çatısı altında konumlanan Dolap, ileri teknolojiyle kişiselleştirilmiş alışveriş deneyimini daha ileriye taşıdı. İkinci el alışveriş alışkanlığını Türkiye’de de oturttu. Kadınlara ek bir gelir yarattı. 

Listenin ikinci sırasında görülen Gardrops da bu alanda çalışan bir diğer girişim… Zeynel Zenel ve Ertuğrul Özpolat tarafından kurulan Gardrops, kullanılmayan kıyafetlerin ve aksesuarların satışına ve takas edilmesine aracılık eden girişim olarak ön plana çıkıyor. Sina Afra ve Hakan Baş gibi yatırımcılar tarafından desteklendi. 

Modacruz da ikinci el lüks kıyafetlerin satışa sunulduğu bir pazar yeri olarak hizmet veriyor. 2014 yılında Melis Güçtaş hayata geçirildi. Kadınlara yeni ürün almak yerine ikinci el ürünlerini satın alarak tasarruf etme imkanı tanıyor.

Yukarıdaki örneklerden de anlaşıldığı gibi Türkiye’de ikinci el giysi pazarının potansiyeli hayli yüksek. Bu konuda değişen tüketici davranışları da bunu ortaya koyuyor.

About author

Yayın Koordinatörü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.