GüncelÖne Çıkanlar

Cebinizde Maden Var

Periyodik tablodaki kararlı elementlerin yaklaşık %80’i çoğu akıllı telefonda var. Dünya nüfusunun yaklaşık %70’i ise akıllı cep telefonuna sahip. Peki akıllı telefonunuzla birlikte cebinizde hangi elementleri taşıdığınızı biliyor musunuz?

Dokunmatik Ekran

İndiyum

Dokunmatik Ekranlara ince bir indiyum kalay oksit tabakası içerir. Son derece iletken ve şeffaf yapıda olan bu tabaka, ekranın dokunmatik olarak çalışmasını sağlar.

Gövde

Nikel

Nikel, elektromanyetik paraziti azaltır.

Magnezyum

Magnezyum alaşımları elektromanyetik parazite karşı üstün koruma sağlar.

Ekran

Ekranlar nadir bulunan çeşitli toprak elementleri içerir. Bunların küçük miktarları, sıvı kristal ekranların üzerindeki renkleri üretmek için kullanılır. Bazıları ekrana parlaklık verir. Ekran üretiminde Lantan, Praseodim, Europyum, Gadolinyum, Tebiyum, Disprosyum elementleri kullanılır.

Elektronik

Elektrik bağlantısında nikel, yarı iletkenlerde galyum kullanılır. Tantalum, mikro kapasitörlerin en önemli bileşenidir. Filtreleme ve frekans ayarları için kullanılır.

Mikrofon, Hoparlör, Titreşim Ünitesi

Nikel, ses dalgalarına titreşerek tepki veren mikrofon diyaframında kullanılır. Neodim, terbiyum, ve disprosyum titreşim ünitesinde kullanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.