GüncelÖne Çıkanlar

Apple M2 Ultra duyuruldu: İşte dikkat çeken özellikleri [WWDC23]

Daha hızlı CPU ve GPU’nun yanı sıra daha fazla birleşik bellek desteği de sunan M2 Ultra çip, Mac bilgisayarların performansını her zamankinden daha yükseğe çıkarıyor. Teknoloji devi Apple, bugün düzenlenen WWDC23 etkinliğinde M2 Ultra işlemcisini duyurdu. Güçlü işlemci Mac’ler için yeni bir çağ başlatıyor.

Apple, bugün M2 ailesine yeni katılan M2 Ultra çipi duyurdu. Yeni bir system on a chip (SoC) mimarisine sahip olan M2 Ultra, Mac’te büyük performans artışları sağlıyor. Apple’ın bugüne kadar geliştirdiği en büyük ve en yetenekli çip olan M2 Ultra, yeni Mac Studio ve Mac Pro’yu şimdiye kadarki en güçlü Mac masaüstü bilgisayarlar haline getiriyor.

M2 Ultra çip, ikinci nesil 5 yıldızlı nanometre üretim teknolojisi kullanılarak üretiliyor ve iki M2 Max çipi birbirine bağlamak için Apple’ın çığır açan UltraFusion teknolojisinden yararlanarak performansı iki katına çıkarıyor. M2 Ultra, 134 milyar transistör içeriyor. Yani M1 Ultra’ya kıyasla 20 milyar daha fazla transistöre sahip. 192 GB’a kadar bellek kapasitesini destekleyen olağanüstü birleşik bellek mimarisiyle M1 Ultra’dan yüzde 50 daha fazla kapasite ve 800 GBps ile M2 Max’e kıyasla iki kat daha fazla bellek bant genişliği sağlıyor.

M1 Ultra çipten yüzde 20 daha güçlü bir CPU’ya sahip olan M2 Ultra, daha büyük ve yüzde 30’a kadar daha hızlı bir GPU ve yüzde 40’a kadar daha hızlı Neural Engine içeriyor. Ayrıca, ışık hızında ProRes hızlandırma performansı için M2 Max’ten iki kat daha yetenekli bir media engine’a sahip. Tüm bu gelişmeler sayesinde, M2 Ultra çip Mac bilgisayarların performansını yine yepyeni bir düzeye çıkarıyor.

“M2 Ultra, profesyonel kullanıcılarımıza en zorlu iş akışları için olağanüstü performans ve beceriler sunarken Apple çiplerin sektör lideri güç verimliliğini sürdürüyor.” diyen Apple’ın Donanım Teknolojilerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Johny Srouji sözlerini şöyle sürdürüyor: “CPU, GPU ve Neural Engine’da büyük performans artışlarını ve tek bir SoC üzerinde devasa bellek bant genişliğini bir araya getiren M2 Ultra, kişisel bilgisayarlar için şimdiye kadar geliştirilen dünyanın en güçlü çipi.”

M2 Ultra, Apple’ın sektöre öncülük eden özel üretim paket teknolojisi UltraFusion aracılığıyla birbirine bağlanan iki adet M2 Max çipten oluşuyor. UltraFusion teknolojisi, çipleri 10.000’den fazla sinyalle birbirine bağlayan elektriksel çip arayüzü sayesinde, iki çip arasında 2.5 TBps’nin üzerinde düşük gecikmeli bant genişliğini mümkün kılıyor.

UltraFusion mimarisi, M2 Ultra’nın yazılıma tek bir çip gibi görünmesini sağlıyor. Yani, M2 Ultra çipin olağanüstü performansından yararlanmak için kodların yeniden yazılması gerekmiyor. Bu da UltraFusion’ı sektörde benzersiz bir yere konumlandırıyor.

  • Mac Pro’da DaVinci Resolve üzerinde çalışan bir Apple kullanıcısı, bir görsele birden fazla ekranda bakarken gösteriliyor.
  • Yan profilden görünen bir Apple kullanıcısı, Mac Studio’da M2 Ultra ile çalışıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.