BlockchainGirişimGüncel

Amazon kendi NFT platformunu oluşturuyor

‘Dijital sanat’ olarak da bilinen NFT eserleri, son dönemlerde eskiye kıyasla popülaritesini ciddi anlamda kaybetti. Ancak buna rağmen pek çok büyük firma, NFT alanına yatırım yapmayı sürdürüyor. Günümüzde bu alanda hizmet veren firmalar arasında Crypto.com, Binance, OpenSea, Ninfy Gateway, GameStop, DraftKings, Rabinle, SuperRare ve Foundation gibi isimler yer alıyor. Ortaya çıkan son bilgilere göre ise Amazon, kendi NFT platformunu oluşturmak için kolları sıvadı.

NFT sektörü her ne kadar eski pazar hacminden epey uzak olsa da Amazon yine de bu pazarla ilgilenen sıkı bir kitle olduğunu düşünüyor. Fiziksel ürünlerin satışı ile ilgili olarak dünyanın en başarılı perakende şirketleri arasında yer alan şirket, artık bu teknolojiyi kullanarak dijital ürünlere de büyük ölçüde yatırım gerçekleştirmeyi amaçlıyor.

Amazon, NFT platformunu mayıs ayında sunacak

Online satış konusunda tartışmasız bir şekilde pazar lideri konumunda yer alan Amazon, sattığı fiziksel ürünelrin yanı sıra dijital ürünlerde de liderliği ele geçirmek istiyor. Blockworks’e göre Amazon, NFT bölümüne ayrılmış özel bir platform oluşturmayı planlıyor.

Ortaya çıkan bilgilere göre şirket, bu yılın mayıs ayında kendi NFT pazarını piyasaya sürecek. Fakat başlangıç aşamasında platform herkes tarafından erişilemeyecek. İlk olarak kullanımı yalnızca Amerika Birleşik Devletleri ile kısıtlı olacak. Sonrasında ise muhtemelen Türkiye de dahil olmak üzere şirketin hizmet verdiği diğer ülkelerde faaliyete başlayacak. Amazon, bu platformda koleksiyon ürünleri sunacak ve bunları fiziksel ürünlere bağlayacak.

Paylaşılan bilgiler doğrultusunda Amazon, NFT platformunun yanı sıra Prime kullanıcılarını satın alımları ile ilişkili NFT’leri edinme olasılığı hakkında bilgilendiren bir e-posta promosyonu da sunacak. İddialara göre platform, fiziksel bir ürünü dijital bir ürünle ilişkilendirmek, çeşitli promosyonlara ve ürünün sanal dünyadaki dijital bir kopyasının kullanımına da kapı açacak. Bu sayede şirket, pazara yenilikçi bir soluk kazandırmak istiyor.

Amazon’un NFT platformu için hangi teknolojiyi kullanacağı ise şimdilik belirsizliğini koruyor. Fakat şirketin kısa bir süre önce Web3 konusunda uzman olan onlarca kişiyi işe aldığı biliniyor. Öte yandan ortaya çıkan bilgiler, yeni projenin özel bir blockchain ağı oluşturmayı içerdiğini de öne sürüyor. Ancak şirketten konuyla alakalı henüz maalesef resmi bir açıklama gelmedi. İlerleyen haftalarda Amazon’dan projeye ilişkin resmen duyuru yapılması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.