GüncelUncategorized

Türkiye’deki ilk Tesla Model Y teslimatları yapıldı

Tesla Türkiye, burada satışa sunulan tek aracı olan Model Y özelinde teslimatlara başladı. Firma Türkiye’de çok büyük talep görmüştü. Tesla Model Y için Türkiye’deki teslimatların başladığı, Elon Musk tarafından da retweet edilen hemen aşağıdaki “Tesla Avrupa” paylaşımı üzerinden duyuruldu.

Tesla Türkiye’nin başındaki isimler Kemal Geçer ve Emin Tunçyürek’in de yer aldığı paylaşımdaki fotoğraflarda, farklı renklerde birden fazla Model Y görünüyor, firmanın oluşan büyük talebi yıl sonuna kadar parça parça karşılayacağı biliniyor. Tesla’nın 2023 içerisinde Türkiye’ye Model S, Model X ve Model 3’ü getirmesi ise beklenmiyor, bunun arkasında ekstra vergiler başta olmak üzere yüksek dolar / euro kurunun etkisi bulunuyor.

Tesla Model Y için açıklanan opsiyonsuz fiyatlar, arkadan itişli normal menzilli (430 km / 0-100 km/s arası 6,9 saniye / 217 km/s maksimum hız) versiyon için 1 milyon 548 bin TL seviyesinde yer alıyor. Çift motorlu uzun menzilli (533 km / 0-100 km/s arası 5 saniye / 217 km/s maksimum hız) dört çeker versiyon 1 milyon 619 bin TL, çift motorlu dört çeker performans versiyonu (514 km / 0-100 km/s arası 3,7 saniye / 250 km/s maksimum hız) ise 1 milyon 778 bin TL fiyata sahip. Buradaki en pahalı modelin üstüne sunulan tüm opsiyonlar eklendiği zaman tam 2,2 milyon TL seviyesine kadar çıkılabiliyor, yukarıda da dediğimiz gibi bu fiyatın içerisinde 622 bin TL ÖTV (Yüzde 50) ve 336 bin TL KDV yer alıyor. Yani araçtan neredeyse 1 milyon TL kadar vergi alınıyor, tamamen elektrikli araç Almanya’dan geldiği için yüksek euro kurunun da kurbanı oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.