GüncelÖne ÇıkanlarUncategorized

Tesla Türkiye lansmanı bugün İstanbul’da yapılıyor

Tesla Türkiye lansmanı bugün İstanbul’da yer alan Kanyon AVM içerisinde gerçekleştirilecek. Aktarıldığı kadarıyla öğlen küçük bir grupla, akşam ise 20:30 sonrasında geniş katılımlı bir lansman planlanıyor. İlk mağazasını açacağı Kanyon AVM içerisine bir tane Almanya üretimi Tesla Model Y aracını sergilemek amacıyla getiren şirketin, Türkiye’de zamanla tüm “S3XY” ailesini (Model S, Model 3, Model X ve Model Y) satması bekleniyor. Firmanın Türkiye’deki araçları kaça satılacak henüz açıklanmış değil ancak Tesla imzalı en ucuz araç halen tam 2 milyon TL’yi geçebilir tahminleri yapılıyor. Hatta daha yüksek fiyat beklentisi de bulunuyor, vergiler ve yüksek kur seviyesi firmanın daha düşük fiyat belirlemesini imkânsız hale getiriyor. Özellikle Çin’den gelen araçlara konulan ek vergi, Türkiye’ye Çin’den getirileceği aktarılan Model 3’ün fiyatına büyük bir olumsuz etki ediyor.

Önümüzdeki dönemde İstanbul’da bir mağaza daha açacağı belirtilen Tesla, Model serisi için Türkiye’nin farklı noktalarına özel hızlı şarj istasyonları da kuruyor.

Tesla dün de bir rekor kırmasıyla gündeme gelmişti. Şirket kısaca hatırlamak adına 2023’ün ilk çeyreğinde toplam 440.808 adet Model 3, Model Y, Model X ve Model S üretti. Üretilen bu araçların 422.875 tanesi de müşterilere ulaştırıldı. 2022’nin son çeyreğinde 405 bin kadar araç teslim eden dev üretici, hem üretim hem de satış konusunda beklentileri aşmaya ve kendi rekorunu kırmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.