DijitalÖne Çıkanlar

Ramazan Alışverişi Online’a Taşınıyor

Türk insanının Ramazan ayı alışkanlıkları yapılan bir araştırmayla ortaya konuldu. Ankete göre tüketicilerin yüzde 64’ü Ramazan’da market alışverişlerini internetten yapıp eve teslim seçeneğini kullanacağını belirtiyor.

Pandemi nedeniyle 2 yıldır ara verilen lezzetli iftar sofraları bu yıl yeniden kuruldu ve ailecek unutulmayacak yeni anılar biriktiriliyor. Her hafta kurulan mahalle pazarından sebzenin meyvenin en tazesini seçmek, uzun fırın kuyruklarında bekledikten sonra eli yana yana mis kokulu sıcak pideyi evine götürmek, Kapalıçarşı’dan kuruyemişin en lezzetlisini almak Türk halkının vazgeçilmezleri arasında yer alsa da bu yıl Ramazan’da market alışverişi için teknolojinin nimetlerinden de faydalanmayı ihmal etmiyoruz.

Yemeği Evde Yapıyoruz

AdColony’nin bağımsız araştırma şirketi GlobalWebIndex işbirliğiyle gerçekleştirdiği “Türkiye’de Ramazan Dönemi Alışveriş Alışkanlıkları” araştirmasına göre Türkiye’deki kullanıcıların yüzde 34’ü Ramazan’da market alışverişini mağazaya gidip yapacağını belirtirken, yüzde 64’lük önemli bir kesim internetten alışveriş yapıp eve teslim seçeneğini kullanacağını belirtiyor. 2000 kişinin katılımıyla (yüzyüze) ve (online) yöntemle yapılan araştırmaya katılanların yüzde 83’ü Ramazan’da çoğunlukla evde yemek yapacağını, yüzde 5’i ise çoğunlukla dışarıdan sipariş vereceğini ifade etmiş.

İftara kadar mobil oyun,sahura kadar alışveriş

Araştırmaya göre vatandaşın uzun süren oruç sürelerini keyifli hale getirmek için tercihi ise yine mobil oyunlar. Araştırmaya katılanların yüzde 61’i Ramazan ayında akıllı telefonlarını mobil oyun oynamak için kullanacaklarını belirtiyor. Katılımcıların yüzde 27’sinin Ramazan ayında 1 saat ila 2 saat arasında mobil oyun oynayacağını belirtmesi ise markalar için mobil oyunların önemini kanıtlıyor. Katılımcıların yüzde 50’si (Erkek) ve yüzde 48’ı ( Kadın) gün içerisinde oruç tutarken mobil cihazlarında daha fazla oyun oynayacaklarını ve online alışveriş yapacaklarını belirtiyor. Ankete katılanların %54’ü ise iftardan sonra alışveriş yapmayı planladığını bildiriyor.

About author

Yayın Koordinatörü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.