GirişimGüncelÖne Çıkanlar

Param’dan 2023’ün ilk çeyreğinde büyüme rekoru

Fintek sektörüne liderlik yapan Param, 2023 yılının ilk çeyreğinde elde ettiği finansal sonuçları açıkladı. 2023’ün ilk üç ayında ParamKart ile yapılan işlem adedi geçen senenin aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 500, işlem tutarı ise yüzde 940 oranında artış kaydetti. ParamPOS’un yılın ilk çeyreğinde işlem hacmi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 265, işlem adedi ise yaklaşık yüzde 180 büyüdü.

Her yıl başarı grafiğini yükselten Param, büyük hedeflerle başladığı 2023 yılının ilk çeyreğinde rekor büyüme oranlarına ulaştı. Bireysel ve kurumsal kullanıcılara yenilikçi ve avantajlı çözümler sunan ParamKart ve ParamPOS, sergiledikleri performansla sektöre yön vermeye devam etti.

En fazla harcama yapılan sektörler

Nakit iade avantajıyla harcadıkça kazandıran ParamKart ile yapılan işlem adedinde geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 500, işlem hacminde ise yüzde 940 oranında büyüme sağlandı. ParamKart ile en fazla harcama yapılan sektörlerin sıralaması, tüketicilerin kullanım alışkanlıklarını da ortaya çıkardı. Verilere göre ParamKartlılar en çok “Dijital Ürünler” alanında harcama yaptı. 2023’ün ilk çeyreğinde ikinci sırada “Bakkallar ve Süpermarketler”, üçüncü sırada ise “Benzin ve Akaryakıt İstasyonları” yer aldı. En fazla harcama yapılan ilk üç sektörü, “Elektronik Beyaz Eşya” ve “Giyim Aksesuar” sektörleri takip etti.

ParamKart ile en fazla işlem adedi gerçekleşen sektörler de açıklandı. 2023’ün ilk çeyreğinde yüksek oranda işlem adedi yapılan sektörler, işlem hacmi harcamalarıyla benzerlik göstererek; “Dijital Ürünler”, “Bakkallar ve Süpermarketler”, “Benzin ve Akaryakıt İstasyonları”, “Elektronik Beyaz Eşya” ve “Giyim Aksesuar” şeklinde sıralandı. 

En çok harcama 4 Şubat Cumartesi günü yapıldı

2023’ün ilk çeyreğinde en çok harcamanın 4 Şubat Cumartesi günü yapıldığı görülürken, ortalama sepet tutarındaki artış ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 74  büyüdü.

ParamKart kullanımında İstanbul ilk sırada yer aldı

ParamKart ile 2023 yılının ilk çeyreğinde yapılan harcamaların büyük çoğunluğu, geçtiğimiz senelerde olduğu gibi İstanbul’da gerçekleşti. Harcama oranlarında İstanbul’u sırasıyla; Ankara, İzmir, Kocaeli ve Antalya izledi. 

ParamPOS’un yükselişi sürüyor

Düşük komisyon oranıyla dünyanın her yerinden ödeme alma ve ertesi gün tahsilat imkânı sunan ParamPOS’un 2023’ün ilk üç ayındaki işlem hacmi, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 265 artarak 18 milyar TL’yi aştı. Türkiye’nin lider POS çözümü ile yapılan işlem adedi ise yaklaşık yüzde 180 büyüyerek 38 milyona yaklaştı.

ParamPOS aracılığıyla 2023’ün ilk çeyreğinde yapılan işlemlerin yaklaşık yüzde 25’i taksitli, yüzde 75’i tek çekim olarak gerçekleşti. Ortalama sepet tutarı geçen yılın ilk çeyreğine göre yüzde 32 büyürken, en çok harcama 28 Mart Salı günü yapıldı. Banka kartı işlem hacmi geçtiğimiz yıla göre yüzde 543, kredi kartı işlem hacmi ise yüzde 263 arttı.  

ParamPOS ile en çok harcama yapılan sektörler; “Muhtelif ve Spesiyalite Perakende Satış Dükkanları”, “Sigorta Satışı, Sigortalama ve Primler”, “Bakkallar ve Süpermarketler”, “Video Eğlence Oyun Gereçleri” olarak sıralandı. 

En çok satış gerçekleşen beş kategorinin başında ise “Bakkallar ve Süpermarketler” yer aldı. “Bakkallar ve Süpermarketler” sektörünü; “Muhtelif ve Spesiyalite Perakende Satış Dükkanları”, “Video Eğlence Oyun Gereçleri”, “Restoran ve Yemek Yerleri” ve “Sigorta Satışı, Sigortalama ve Primler” sektörleri takip etti. 

Param Kurucu ve CEO’su Emin Can Yılmaz: “Kullanıcılarımızın finansal deneyimini zenginleştiren hizmetler sunmaya devam edeceğiz”

Param’ın 2023 ilk çeyrek sonuçlarını değerlendiren Param Kurucu ve CEO’su Emin Can Yılmaz, şunları söyledi: “2022 yılını, faaliyet gösterdiğimiz alanlarda büyük başarılara ulaşarak  kapatmıştık. Türkiye’de ve dünyada büyüme stratejisiyle başladığımız 2023 yılının ilk üç ayında da yeni rekorlar elde etmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Önümüzdeki dönemde; kullanıcılarımızın finansal deneyimini zenginleştiren hizmetler sunmaya ve sektörümüze liderlik yapmaya devam edeceğiz.”  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.