Öne Çıkanlar

Hesaplama Gücü Çok Yüksek Kuantum Bilgisayarlar Dünyayı Değiştirecek

Sabancı Üniversitesi’nin kamu ve özel sektör yöneticilerini bilim ve teknoloji ile buluşturmak üzere düzenlediği “Teknolojinin Gücüyle Geleceğe” Webinar Serisi’nin üçüncüsü Kuantum Teknolojileri ve Kuantum Sonrası Dünya” başlığı altında gerçekleşti.

Türkiye’nin yüksek öğretimi odağına alan, topluma fayda sağlayan, öncü ve lider uluslararası araştırma üniversitesi Sabancı Üniversitesi’nin, bilim ve teknoloji alanındaki bilgi ve deneyimlerini kamu ve iş dünyası ile paylaşmak üzere gerçekleştirdiği webinar serisinin üçüncüsü yapıldı. 

Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Erkay Savaş ve Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyeleri Durmuş Ali Demir, Zafer Gedik “Kuantum Teknolojileri ve Kuantum Sonrası Dünya”konusundaki görüşlerini ve öngörülerini aktardı. 

Kuantum mekaniğinin temellerinin tekrar gözden geçirilmesine yol açan teknolojik gelişmelerin ve olası sonuçların tartışıldığı webinarda, güneşin ışımasından nükleer reaktörlerin çalışmasına, DNA’daki mutasyonlardan koku almaya, bilgisayar hafızalarından taramalı tünelleme mikroskobuna kadar şaşırtıcı kuantum olayları ve heyecan verici yeni uygulama alanları ele alındı. 

Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Erkay Savaş, “Üniversite olarak geçen yıl başladığımız Teknolojinin Gücüyle Geleceğe webinar serisinde Sabancı Üniversitesi akademisyenleri olarak, bilimsel çalışma alanlarımızda meydana gelen yeni gelişmeleri, bulguları ve öne çıkan popüler konuları toplumun her kesimiyle paylaşacağımız bir ortamı yaratmayı hedefliyoruz. Bu yolla üniversitemizin önemli yetkinlik alanlarını, katılımcılara aktarıyoruz” dedi. 

Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Zafer Gedik, gelecekte hesaplama gücü çok yüksek kuantum bilgisayarlarının dünyayı değiştireceğini söyledi. Türkiye’de de süperiletken sistemler, kuantum optiği ve haberleşme uygulamaları konularında ilerlenebileceğini belirten Zafer Gedik, Sabancı Üniversitesi bünyesinde bu konuda çalışmalar yapan araştırmacılar olduğunu ifade etti. 

Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Durmuş Ali Demir, kuantum fiziğinin başlangıç dönemini ve getirdiği teknolojik yenilikleri aktardı. Kuantum tünelleme etkisini merkeze alan Demir, tünelleme etkisi yoluyla çalışan D-Wave kuantum bilgisayarları ve DNA’nın mutasyon geçirmesini ele aldı,   tünelleme esnasında oluşan gecikme zamanının belirleyici rolünü vurgulayıp Sabancı Üniversitesi öğrencilerinin yaptıkları araştırmalardan söz etti.   

Teknolojinin Gücüyle Geleceğe Webinar programı 19 Nisan 2022 Salı günü, “Toplumsal Fayda için Veri Bilimi” konulu webinar ile devam edecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.