DijitalGüncel

Google Hassas İçerik Uygulamasını Artırıyor

Google, işlerini büyütmek isteyen kurum ve kuruluşlara reklam hizmeti sağlıyor. Reklamlar; kişilerin okuduğu yazılar, izlediği video ve yaptığı online alışverişlere göre şekilleniyor. Şirket, kullanıcılara sunduğu reklamları kategorilere ayırarak kişilerin hassas içerikli reklamları gizlemesine olanak tanıyor.

Şirket 2020 yılında hassas içerikli reklam kategorisi seçeneklerini genişletti. Bağımlılık yapacak alkollü içeceklerin ve kumar oyunlarını da hassas reklam olarak işaretleyerek gizlemeye izin verdi. Firma, kategorileri şimdi de tekrar daha kapsamlı şekilde genişleterek gizlemeye izin verdi.

Firma artık flört, hamilelik, ebeveynlik ve kilo vermeyle ilgili olan reklamların sayısını sınırlıyor. Daha önce bağımlılık yapan içeriklerin sınırlaması, yalnızca YouTube için geçerliydi. Google sözcüsünün yaptığı açıklamaya göre yeni genişletme kararı, potansiyel rahatsızlık verecek tüm reklamları kapsayacak.

Google, hassas reklam kategorisini genişlettikten sonra kusursuz bir çözüm vaat etmediğini açıkladı. Firma, alkollü içerikleri gizleyen bir kullanıcının “şampanya içen birini gösteren bir hava yolu reklamı” görmesini kontrol edemeyeceğini bildirdi.

Google Reklam Gizlilik Müdürü Karin Hennessy, konuyla ilgili The Verge’ye şu açıklamayı yaptı:

“Google’ın insanlara reklam deneyimleri üzerinde daha fazla kontrol sağlamaya çalıştığını görmek güzel. Google ve kullanıcıları için iyi olan iyileştirme türüdür; sizi rahatsız etme potansiyeline sahip daha az reklam görmeyi seçebilirsiniz ve reklamcılar alıcı bir kitleyi daha iyi hedefleyebilir.”

About author

Yayın Koordinatörü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.