GüncelÖne Çıkanlar

60 Gezegende Hayat Olabilir

Diğer gezegenlerde yaşam izleri bulmak, astronominin en ilgi çekici ve heyecan verici yönlerinden biri. Bilim insanları uzun zamandır yaşanabilir gezegenleri belirlemek için çalışıyorlar. Bu uzak hedefi göz önünde bulundurarak bir grup araştırmacı, bilinen toplam 5.000 gezegen arasından bir değil tam 60 gezegende hayat olabileceğini tespit etti..

Araştırmacıların kullandığı yöntem, yeni bir çok aşamalı memetik algoritma (MSMA) aracılığıyla bir anomaliyi tespit etmeye dayanıyor.

Algoritma, gözlemlenen özelliklerden yaşanabilirlik perspektiflerini değerlendirmek için bir tarama aracı görevi yürütüyor. Bunun anlamı, araştırmacıların Dünya’yı bir anomali olarak görmeleri, yani şimdiye kadar bilinen binlerce gezegen arasında yaşanabilir tek gezegen olması.

Araştırmacılar, evrende benzer “anomali adaylarının” (Dünya gibi) olup olmadığını araştırdılar. Keşifleri, benzer anomaliler gösteren şaşırtıcı 60 gezegenin bulunmasıyla sonuçlandı. Yöntem, gezegenlerin yüzey sıcaklıkları olmadan dikkate aldığında sonuç aynıydı.

Araştırmacılar ayrıca evrende toplamda 8.000 gezegen olabileceğini öne sürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.