DijitalÖne Çıkanlar

YouTube 17 Yaşında

Yüz milyonlarca kullanıcısıyla dünyanın en büyük video platformu konumunda olan ve 2006 yılından beri Google çatısı altında faaliyet gösteren YouTube, 17 yıl önce hizmete girdi. 2005 yılının Şubat ayında satın alınan bir alan adı üzerine kurulan platformun tarihindeki belki de en önemli gün 24 Nisan 2005 idi. Zira bu tarihte şirketin kurucularından Jawed Karim, bir hayvanat bahçesi gezisi sırasında çekilen 19 saniyelik bir videoyu platforma yükledi. Me at the Zoo başlıklı bu video, YouTube’un ilk videosu olarak tarihe geçti ve yüklendiği günden bu yana yaklaşık 229 milyon kez izlendi.

Bu videonun ardından beta versiyonu ile kullanıma açılan platform, aynı yılın Kasım ayında resmi açılışını gerçekleştirdi. Steve Chen, Jawed Karim ve Chad Hurley tarafından kurulan platform, 2006 yılında Google tarafından 1,65 milyar dolara satın alındı.

Karim’in platforma yüklediği ilk videonun açıklama kısmı üzerinden zaman zaman şirketin gidişatına yönelik eleştirilerde bulunduğu biliniyor. Örneğin, YouTube geçtiğimiz yıl platformda bulunan tüm videoların beğenilmeme sayılarını gizleme kararı almış; Karim de platforma yüklenen bu ilk videonun açıklama kısmını düzenleyip beğenilmeme sayılarının gizlenmesini isteyen bir içerik üreticisinin bile bulunmadığını söyleyerek şirketi eleştirmişti.

About author

Yayın Koordinatörü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.