GüncelMobilÖne Çıkanlar

Twitter’ın Algoritması Açık Kaynak Haline Geliyor

Elon Musk, Twitter üzerinden bir takipçisine yazdığı cevap ile ilginç bir bilgi paylaştı. Musk, Twitter’ın algoritmasının önümüzdeki hafta açık kaynak haline getirileceğini söyledi. Ancak Musk’ın Twitter’ı açık kaynak haline getirmeyi istediği bir süredir bilinen bir gerçek. Bu nedenle Elon Musk’ın paylaşımı kafalarda soru işaretleri oluşturmaya başladı.

Musk, geçmişte defalarca, platformun algoritmasını açık kaynak yapma fikrini desteklediğini, bunun şeffaflık açısından önemli bir adım olduğunu söylemişti. Özellikle birkaç ay önce birçok kullanıcının Twitter yerine açık kaynaklı bir platform olan Mastodon’a göç etmesi de aslında Twitter’ı ve dolayısıyla Musk’ı biraz baskı altında bıraktı diyebiliriz.

Musk, kendisini açık kaynaklı Twitter’a teşvik eden bir tweet’e yanıt olarak, “Algoritmamız gelecek hafta açık kaynak haline geldiğinde ilk başta hayal kırıklığına uğramaya hazır olun, ancak hızla gelişecek!” ifadesini kullandı. Bu noktada “açık kaynak” teriminin, genellikle herkes tarafından görüntülenmek, değiştirilmek ve yeniden dağıtılmak üzere herkesin erişimine açık olan yazılım veya kaynak kodunu ifade ettiğini de belirtelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.