GüncelYatırım

Türkiye’nin İlk Elektrikli Hafif Ticari Aracı Banttan İndi

Türkiye’de üretilen ilk tam elektrikli hafif ticari araç olan E-Transit, Avrupa’nın da en güçlü elektrikli ticari aracı olma özelliğini taşıyor.

Ford Otosan, Ford’un Avrupa’daki ilk elektrikli hafif ticari aracı Ford E-Transit’i, Kocaeli fabrikalarında hattan indirdi. E-Transit batarya montajı dahil Türkiye’de üretilen ilk tam elektrikli ticari araç olma özelliğini taşıyor. Avrupa’nın en güçlü elektrikli ticari aracı unvanı da E-Transit’in olacak.

E-Transit, Ford Otosan’ın geçen yıl açıkladığı 2 milyar Euro’luk elektrikli ve bağlantılı yeni nesil ticari araç projesinin önemli bir ayağını oluşturuyor. Ford E-Transit, güçlü batarya kapasitesi ile ortalama filo kullanıcılarının günlük olarak sürdüklerinden 3 kat daha fazla mesafe kaydedebiliyor. Van, çift kabin van ve kamyonet gibi üç farklı gövde seçeneğiyle sunulacak E-Transit hem AC hem de DC hızlı şarj özelliğine sahip. Böylece AC şarj ile yaklaşık 8,2 saatte yüzde 100 şarj olabilirken 115 kW DC Hızlı şarj özelliği ile de 34 dakika içinde yüzde 15’ten yüzde 80’e kadar şarj gerçekleştirebiliyor.

Ford Kocaeli fabrikalarında gerçekleştirilen törene, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Yıldırım Koç, Ford Otosan Genel Müdürü Güven Özyurt ile Ford Otosan çalışanları katıldı.

About author

Yayın Koordinatörü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.