DijitalGüncelÖne Çıkanlar

Truth Social Sansür Mesaisine Erken Başladı

Birçok sosyal medya platformu tarafından sansür yiyen Donald Trump, çözümü Truth Social adlı kendi sosyal medya platformunu kurmakta bulmuştu. 21 Aralık tarihinde yayın hayatına başlayan Truth Social, AppStore’da yayınlanmaya başladı bile. Truth Social ‘ın yayın tarihi olarak Başkanlar Günü’nü seçen Trump, Twitter’dan alışık olduğumuz mizansenine devam ediyor.

Truth Social yayın hayatına başlar başlamaz eleştiri yağmuruna tutulmuştu bile. Zaten kimse aksini beklemiyordu. Fakat Truth Social ‘ın Twitter’a birebir benzeyen arayüzü eleştirilerin şiddetini hemen arttırdı. Twitter cephesinden ise bu konuya dair bir açıklama gelmedi.

Trump’ın sansür yağmuruna tutulması ardına Truth Social platformunu açması, bizlerde de belli başlı beklentiler oluşturdu. Ama açıkçası sansür bunun başını çekmiyordu. Zira Truth Social, “siyasi ayrımcılıktan arındırılmış” bir platform olarak pazarlanıyordu.

Truth Social, “Bizi ve/veya Siteyi kötülememeyi, lekelememeyi veya başka bir şekilde zarar vermemeyi kabul edersiniz” adlı bir madde eklemeyi ihmal etmemiş. Truth Social henüz ilk günlerindeki uygulama kullanıcıların direkt hesap açmasına izin vermiyor, bekleme listesine alıyor ve zamanla onaylayarak sistemin sakin ilerlemesini sağlamaya çalışıyordu. Fakat daha bekleme listesinde, kullanıcı adından dolayı birinin hesabını askıya aldı bile. Henüz yolun başında atılan bu adım, Twitter ve diğer sosyal medya platformlarında gündem olurken, niyet-sonuç çarpıklığı ise muhtemelen birçok kullanıcının hevesini kırmayı başardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.