BlockchainGirişimGüncelÖne Çıkanlar

Tapu ve Kadastro ‘dan Metaverse Çıkartması

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nden, son birkaç haftanın en gözde konularından Metaverse çıkışı…

Yapılan açıklamaya göre Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, Metaverse’te şehir kurma projelerine başladı. Tapu ve Kadastro, Metaverse üzerinde 3 boyutlu şehirler, ilçeler, mahalleler, sokaklar, binalar oluşturacak. Tapu ve Kadastro projenin şu aşamasında pilot şehirler için denemelere başladı bile.

Öncelikle belirtmem gerekir ki; özel sektörün dahi bu tarz yeniliklere -hangi sektörde olursa olsun- inovatif bir şekilde adapte olmasının ne kadar zor olduğunu görüyoruz. Hal böyle iken Tapu ve Kadastro gibi bir devlet kurumunun böyle bir çıkış yapması hiç beklenmedik bir hareket. Özellikle proje detayları incelendiği zaman görmekteyiz ki bu öylesine reklam için yapılan bir iş de değil. Tapu ve Kadastro ‘nun hazırlayacağı bu “meta şehir”lerde binaların 3 boyutlu proje hallerini, adres ve konum bilgilerini, gayrimenkul değerlerini görmemizi sağlayacak.

Tapu Kadastro bu proje için pilot il olarak Amasya’yı seçti. Amasya özelinde başlayacak bu proje, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’ne hem işin teknik yanını hem de etki alanını görme tecrübesi sağlayacak. Bu projeyi yalnızca kendi içerisinde çalışmakla bırakmayan Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, yakın zamanda birçok paydaş ve akademisyen ile bir çalıştay yapmayı planlıyor.

Teknolojiyi ve inovasyonu yakalamak günümüzde kolay olduğu kadar da zor. Belki de özgün ve farklı olmaya o kadar kafayı taktık ki bazen asıl işlerimizi unutuyoruz. Oysa özellikle Metaverse, şimdilik emekleme aşamasında. Hal böyle iken ortaya hiç piyasada olmayan, yepyeni şeyler koymaya çalışmaktan ziyade yaptığımız işleri mantık çerçevesinde Metaverse’e uyarlamak daha iyi bir başlangıç gibi duruyor. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün projesi bunun için harika bir örnek. Umarım hem devlet kurumları hem özel sektörde bu tarz teşebbüsleri daha sık görürüz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.