DijitalGüncelMobilÖne Çıkanlar

Spotify Yapay Zeka Tabanlı DJ Özelliğini Test Ediyor

Yapay zeka teknolojisi son dönemlerde, özellikle de OpenAI’nin geliştirmiş olduğu DALL-E ve ChatGPT yazılımları ile birlikte daha fazla ilgi görmeye başladı. Teknoloji devi Google, ChatGPT’ye rakip olarak Bard isimli bir sohbet robotu geliştirdiğini duyururken, Alibaba’nın da benzer bir proje için kolları sıvadığı öğrenildi. Son olarak ise yapay zeka yarışına Spotify katıldı. Popüler müzik uygulaması Spotify, yapay zeka tabanlı DJ özelliği ile karşımıza çıktı.

Spotify, kullanıcıların müzik zevklerine göre şarkı seçimi yapan bir yapay zeka desteğine sahip DJ özelliği geliştirdi. Söz konusu DJ’in açılışlarda ve geçişlerde, çalınacak şarkılarla alakalı yorum yapabilme yeteneğine sahip olduğu aktarıldı. Pek çok kişiyi heyecanlandıran bu yenilik, Spotify’ın resmi blog sayfası üzerinden duyuruldu.

Otomatik DJ özelliği sayesinde gerçekleştirilen öneriler ve yorumlar, Spotify Kültürel Ortaklıklar Başkanı Xavier Jernigan’dan ilham alan gerçekçi bir ses ile bir araya getirildi. DJ, makine öğrenimi yoluyla sıralanan birkaç şarkıdan sonra araya girer ve esprili bir üslupta şarkıyı yorumlayıp dinleme alışkanlıklarınız ve çalan albümle alakalı eğlenceli bilgiler paylaşır. Her beş şarkıda bir özel müzik ve bir yapay zeka robot monoloğu içeren DJ özelliği, kullanıcı seçimi beğenmediği takdirde repertuarı geliştirmek için otomatik bir şekilde yenilenir.

Spotify DJ Bazı Kullanıcılar Tarafından Kullanılmaya Başlandı

Spotify’ın DJ özelliği şu anda beta sürümünde. Heyecan uyandıran özellik, bugün yalnızca Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da bulunan Spotify Premium kullanıcılarına sunulmuş durumda. Bu kullanıcılar, ana sayfadaki müzik akışı aracılığıyla yeni özellikten erkenden yararlanma hakkına sahip oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.