DijitalGirişim

Medusa: Shopify’ın yeni rakibi!

E-ticaret ile azıcık dahi olsa alakadar olmuş, şöyle yanından köşesinden geçmiş herkesin duyduğu bir platform olan Shopify’ın artık yeni bir rakibi bulunuyor: Medusa!

Geçtiğimiz 2 yıl içerisinde iyi bir ivmeleme kazanarak 50 ülkede satış yapmaya başlayan Medusa web sitesinin giriş sayfasında Shopify’a rakip olduğunu belirtmekten hiç çekinmiyor. Rakibinin ismini web sitesinin girişinde geçirmesi her ne kadar garip olursa olsun bu bize Medusa’nın gözü zirveye diktiğini gösteriyor.

Bilmeyenler için açıklamak gerekirse Shopify; herhangi bir yazılım bilgisi ve tecrübesi olmadan internet üzerinden ürünlerinizi satacağınız web siteleri kurmanızı sağlar. Shopify sayesinde e-ticaret sitenizi hazırlarken tasarım, ödeme yöntemi, kargo takibi, ürün ekleme ve daha nice gerekli opsiyonları birkaç “tık” ile kolayca halledebiliyorsunuz.

Medusa aslında temelde Shopify ile aynı hedefe hizmet ediyor olsa dahi işleyişte çok ciddi bir farklılık var. Basitleştirerek anlatmak gerekirse Shopify size e-ticaret sitenizi kurmak için bir panel sunar. Siz bu paneldeki seçenekler çerçevesinde web sitenizi geliştiriyorsunuz. Normalde kodlama bilmediğiniz zaman sizi hızlıca yormadan web sitenizi kurmanıza yardımcı olsa dahi sizi belirli sınırlar içerisinde tuttuğu için manevra alanınız ister istemez daralıyor.

Medusa Shopify'a rakip oluyor.

Medusa işte rekabete tam da buradan başlıyor. Medusa’yı Shopify ve diğer alternatiflerinden ayıran lokomotif özelliği açık kaynak olması. Açık kaynak olması sebebiyle Shopify kullanırken çizilen sınırlar tamamen ortadan kalkmış oluyor. Bu da demektir ki siz Medusa’yı kullanmak istediğiniz zaman yetenekleriniz çerçevesinde istediğiniz değişikliği yapabilirsiniz. Medusa

Bize kalırsa herhangi bir kod bilgisi olmaksızın e-ticarete başlayacaksanız Shopify kısa vadede işinizi çözebilir. Fakat rekabetin bu denli arttığı e-ticaret sektöründe uzun vadede ayakta kalmak istiyorsanız ister istemez farklılaştırma gitmek zorundasınız. Bu amaç doğrultusunda Medusa e-ticaret yapmak isteyenlerin elini ciddi manada güçlendirecek gibi gözüküyor. Node.js, Express, SQLite ve PostgreSQL ile özelleştirmelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.