DijitalGüncelÖne Çıkanlar

Rusya Hibrit Savaşa Sosyal Medya Platformlarını Dahil Etti

Son yıllarda dünyanın birçok yerinde gerçekleşen olaylara baktığımız zaman görüyoruz ki savaşlar yalnızca cephede yapılmıyor. Hibrit savaş modeli konvansiyonel savaşı, düzensiz savaşı ve siber savaşı; yalan haberler, diplomasi, hukuk ve dış seçim müdahalesi gibi diğer etkili yöntemlerle içerisinde barındırıyor.

Rusya sabah saatlerinde artık resmi olarak fiilen Ukrayna’ya savaş açmış durumda. Bölgeden, uluslararası örgütlerden ve belli başlı ülkelerin liderlerinden açıklama gelmeye devam ediyor. Fakat günümüz teknolojisi gereği enformasyon artık devlet kurumlarının veya gazetecilerin tekelinde değil. Sıradan bir vatandaş olarak dahi bölgeden yayın yapabilir, birkaç tweetle dünyaya sesinizi duyurabilirsiniz.

Rusya ise bu savaşı başka bir noktaya taşıdı. Rusya şu an, sosyal medyada bilgi enformasyonu yapan ve alandan haber paylaşan kişilerin sosyal medya hesaplarını askıya aldırıyor. Özellikle Twitter hesapları askıya alınan OSINT uzmanlarının hesapları seri bir şekilde kapatılıyor veya geçici süreliğine kısıtlanıyor.

Rusya ‘nın toplu bir raporlama çalışması yaptığı ve hesapları kısıtladığı iddaaları yayılırken, Twitter cephesinden de açıklama geldi. Twitter sözcüsü Elizabeth Busby, kasıtlı bir şekilde raporlama çalışması yapılmadığını ve bu hesapların yanlışlıkla kapatıldığını belirtti. Rusya Ukrayna’ya harekat düzenlerken sosyal medyadan olaylara dair bilgi paylaşımı yapan hesapların birçoğunun bu kritik anlarda kapanması ne kadar yanlışlıkla olabilir, onu da sizlerin takdirine bırakalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.