Öne Çıkanlar

NASA Yeni Ay Roketini Duyurdu

17 Mart Perşembe günü saat 17:47’de EDT (21.47 GMT), dünyanın en büyük kapıları Florida’nın Uzay Sahili’ndeki NASA’nın Kennedy Uzay Merkezi’ndeki (KSC) Araç Montaj Binasında (VAB) açıkken, roket Ay’a bir sonraki astronotları fırlatacak olan fırlatma rampasına doğru yuvarlanmaya başladı. Bir ajansın açıklamasına göre, 18 Mart Cuma günü sabah saat 04:15 EDT’de (08.15 GMT) şafak yaklaşırken, 11 saatten fazla bir süre sonra hedefine ulaştı.

Roket – NASA’nın Uzay Fırlatma Sistemi (SLS), şimdiye kadar yapılmış en güçlü roket – her ikisi de ajansın devasa “paletli”sine binen Orion uzay aracı ile KSC’nin Pad 39B’sine doğru yuvarlandı. Resmi olarak paletli taşıyıcı (CT-2) olarak adlandırılan nakliye aracı, 5.5 milyon pound (2.5 milyon kilogram) SLS ve 50.000 pound (23.000 kg) Orion kapsülünü yaklaşık 0,8 mil (1.3 kph) hızla pede doğru taşıdı.

NASA Yöneticisi Bill Nelson, sunumun canlı bir web yayını sırasında, “Bu fırlatma rampalarında, dikkate değer kişiler düşünülemez şeyler başarıyor.” dedi. “Bugün yeni bir nesil – Apollo nesli değil, Artemis nesli – yeni sınırlara ulaşmaya hazırlanıyor. Bu nesil astronotları aya getirecek ve bu sefer ilk kadını ve ilk renkli insanı indireceğiz. Çığır açan bilimi yürütmek için ayın yüzeyinde olacağız.” diye ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.