GüncelÖne ÇıkanlarOyun

Microsoft Yapay Zekâya Minecraft Oynamayı Öğretti

Microsoft uzun süredir yapay zekâya Minecraft oynamayı öğretmeye çalışıyor. Şirket sonunda bu çalışmalarında bir mesafe kaydetmeyi başarmış gibi görünüyor. Semafor’un haberine göre, Microsoft oyunun yapay zekâ ile oynanabildiği bir demo sürümünü şirket içinde test etmeye başladı. Bu sürümde oyuncular sadece yapay zekâdan bir yapı inşa etmesini istiyor. Ardından süreç kendi kendine tamamlanıyor, oyunculara da inşa sürecini izlemek kalıyor.

Microsoft’un yapay zekâyı resmen oyunun bir parçası yapmayı planlayıp planlamadığı şu an için belirsizliğini koruyor. Şirketten de henüz konuyla ilgili resmi bir açıklama gelmiş değil. Microsoft’un hangi yapay zekâ modelini kullandığı da bilinmeyen noktalar arasında bulunuyor. Ancak demonun Bing’de kullanılan Prometheus AI modeliyle geliştirilmediği belirtiliyor.Microsoft’un oldukça yakın iş birliği içinde olduğu OpenAI, geçtiğimiz yıl videoları kullanarak bir yapay zekâ modelini Minecraft oynaması için eğitmeyi başarmıştı. Ancak bu teknolojinin de şirket içi demoda kullanılmamış olabileceği söyleniyor.

Microsoft Minecraft için daha önce başka yapay zekâ demoları da hazırlamıştı

Oyun için daha önce başka yapay zekâ demoları da yapılmış ve herkese açık şekilde sergilenmişti. Ancak bu demolarda oldukça basit fonksiyonlar yapay zekâ ile yerine getirilebilmişti. Şirket içinde dolaşımda olan yeni demonun ise eskilere kıyasla daha gelişmiş bir deneyim sunduğu belirtiliyor.

Microsoft’un ve diğer geliştiricilerin yapay zekâyı kullanarak alışılagelmiş oyun oynama deneyimi değiştirmesi beklenmiyor. Ancak Minecraft’ın bunun için oldukça uygun bir tercih olduğu söylenebilir. Zira bu oyunda inşa süreçleri oyuncular için uzun ve zahmetli olabiliyor. Yapay zekânın bu tarz “sıkıcı” görevleri üstlenmesi sayesinde zaten popüler olan oyunun çok daha geniş kitlelere ulaşması mümkün hâle gelebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.