BlockchainGüncelÖne Çıkanlar

Instagram NFT Platformu Oluyor

Instagram için Mark Zuckerberg, Meta’nın Instagram’a NFT ekleyeceğini açıkladı. Bunun nasıl olacağını tam olarak anlatmasa da, South By Southwest’teki bir oturumda, “önümüzdeki birkaç ay boyunca, NFT’lerden bazılarını platforma getirmeyi planlıyoruz dedi.

NFT’lerin Instagram’a geleceğine dair bir süredir söylentiler vardı. Geçen yıl, Instagram lideri Adam Mosseri, ekibin “aktif olarak NFT’leri araştırdığını” ancak herhangi bir duyurusu olmadığını söyledi. Ocak ayında, Facebook ve Instagram’daki ekiplerin NFT entegrasyonları üzerinde çalıştığına dair bir rapor olduğu öğrenilmişti.

Raporda, bir NFT’yi profil olarak kullanmanıza ve platformda NFT’leri satın almanıza izin veren özelliklerden ve bir pazar yeri oluşturma konusundaki tartışmalarda ilerleme kaydedildiğinden bahsediliyor.

Bu ilk iki özellik, Zuckerberg’in bahsettiği şeyle örtüşüyor, ancak Instagram’da bir NFT’nin basılmasının ne anlama geldiği hala tam olarak net değil. Popüler bir gönderiyi NFT olarak satabilir misiniz? Veya insanların belirli hikayeleri görmelerini sağlamak için geçiş görevi gören  NFT’ler mi var? Meta henüz detayları paylaşmadı.

Tabii burada bir de metaverse durumu var. Zuckerberg’in, avatarınızın kıyafetlerini bir NFT olarak basmaktan ve “farklı yerler arasında” almaktan bahsettiği bildirildi. Zuckerberg daha önce NFT’ler ve metaverse hakkında konuşmuş ve onları dijital dünyanın yönetiminin bir parçası olarak görebileceğini söylemişti.

Instagram, NFT entegrasyonuna sahip ilk büyük sosyal ağ olmayacak. Bu yılın başlarında Twitter, bazı kullanıcıların sahip oldukları bir NFT’yi profil resmi olarak ayarlamasına izin veren bir özellik sunmuştu.

TikTok özelliklerinin Instagram’da ne derecede kopyaya yakın olduğu göz önüne alındığında, Meta’nın fotoğraf paylaşım uygulamasının OpenSea ile benzer bir şey yaptığını görmek şaşırtıcı olmaz.

About author

Yayın Koordinatörü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.