GüncelÖne Çıkanlar

Google Kullanıcı Dostu Oluyor

Teknoloji devi Google, Android tabanlı akıllı telefonlardaki uygulamalarda kullanıcı davranışlarının izlenmesini kısıtlayacağını bildirdi.

Şirketin blogunda yapılan açıklamaya göre, daha önce Chrome tarayıcısında kullanılan gizlilik politikası Android uygulamaları da kapsayacak şekilde genişletiliyor.

Google, Privacy Sandbox adını verdiği proje çerçevesinde reklam şirketlerinin izleyebildiği kişisel bilgi miktarını giderek azaltmayı hedefliyor.

Google’ın başlıca rakiplerinden Apple da, uygulama geliştirenlerden kullanıcıları izlemeden önce izin almalarını istemişti.

Google’ın da Apple gibi kullanıcı bilgisi paylaşımını kısıtlaması, Facebook’un sahibi Meta gibi tüketici davranışlarını izlemek için uygulamalara kendi kodunu koyan şirketleri zorlayabilir.

Google bu hamlesiyle birlikte reklam veren büyük şirketlerin taleplerini yerine getirmektense kullanıcı dostu bir politika izlemeyi tercih etmiş oldu. Cookie adı verilen eklentiler internet sitelerini ve sosyal medyadaki hareketlerini izleyerek kullanıcıların kendilerine özel reklamlar denk gelmesini sağlıyor. Ancak son dönemde bu sistemi kullanımının ve kapsamını büyümesi kullanıcıların kişisel bilgilerinin tehlikeye girmesine yol açabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.