DijitalOyun

Gamerlar da Hacklenir

Oyuncular ve hesapları, siber suçlular için yüksek değerde bir hedef oluyor. Temmuz 2020’den Haziran 2021’e kadar 300.000’den fazla kullanıcı, kişisel bilgileri, parayı, kripto para birimlerini ve hesap erişim verilerini hedef alan, oyunlarla ilgili çeşitli kötü amaçlı yazılımlarla karşılaştı. Pandemi, video oyun sektörü üzerinde de derin bir etkiye sahip. PC ve mobil oyun kullanıcılarına yönelik saldırıların artmasına neden oldu.

Oyuncuları hedefleyen tehditlerin sayısı da artıyor ve gerçek önerilerden farklı bir planı görsel olarak tanımak standart kullanıcılar için hala zor oluyor. Böyle bir durumda, kullanıcıların kendilerini korumalarının en iyi yolu, dikkatli olmak ve insan algısı başarısız olduğunda bir tehdidi tespit etmeye yardımcı olabilecek güvenilir teknolojiyi kullanmaktan geçiyor.

Oyun oynarken güvende kalmak için Kaspersky uzmanları şunları öneriyor:

  • Güçlü parolalar kullanılmalıdır: Her hesap için özel bir parola seçmek ve güvenli parolaların kullanımını kolaylaştırmak için password desteği alınabilir.
  • Uygulamalar yalnızca Apple App Store, Google Play veya Amazon Appstore gibi resmi mağazalardan indirilmelidir. Bu mağazalardaki uygulamalar da yüzde 100 güvenli değildir, ancak en azından mağaza temsilcileri tarafından kontrol edilirler ve bir filtreleme sistemleri vardır. Her uygulama kolayca bu mağazalara giremez. 
  • Oyun sohbeti yapılırken gelen harici site bağlantılarına tıklanmamalı, kullanıcı adı ve şifre girilmesini isteyen herhangi bir kaynağın adresi dikkatlice kontrol edilmelidir, sayfa sahte olabilir.
  • Korsan yazılımların ve diğer yasa dışı içeriklerin indirilmesinden kaçınılmalıdır. Yasal bir web sitesinden başka bir web sayfasına yönlendirilme yapıldığında da bu durum geçerlidir.
  • Özellikle oyun oynarken bilgisayarı yavaşlatmayacaksa, çok yardımcı olacak güçlü bir güvenlik çözümü kullanılmadır.
About author

Yayın Koordinatörü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.