GirişimGüncel

Fongogo İlk Kampanyasını Başlattı

Türkiye’nin öncü kitle fonlama platformlarından biri olan Fongogo, girişim ve yatırım ekosistemine bütüncül bir finansman modeli sunma hedefiyle SPK’dan aldığı paya dayalı kitle fonlama lisansıyla yeni platformunu hayata geçirdi. Bugüne dek kültür, sanat, çevre vb. konularda ödül ve bağış yoluyla çalışmalar yapan Fongogo, paya dayalı kitlesel fonlama platformunu hizmete açtı.

Girişim ve yatırım ekosisteminde girişimlerin kitlelere sağladığı faydalara odaklandıklarını vurgulayan Fongogo Kurucu Ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çebi, şöyle konuştu: “Bizim için fonlamaya çıkan kampanyaların başarısı kadar bu şirketlerin sürdürülebilirliği de çok önemli. Bu nedenle yatırım öncesi ve sonrası olmak üzere girişimlerin ihtiyacı olan destekleri çözüm ortaklarımızla sunmak istiyoruz. Bu sayede verimli strateji ve yapılarla ilerleyip doğru büyümelerine vesile olmak istiyoruz. Örneğin, başarılı fonlama gerçekleştiren bir şirketin yurtdışına açılımını sağlamak adına çözüm ortaklarımızla bir araya getirip pazara giriş stratejisi oluşturmalarını sağlayabiliyoruz. Öte yandan Fongogo olarak paya dayalı kitle fonlama platformumuz üzerinden yatırımcılardan aldığımız hizmet bedelinin belli bir miktarını girişimcilere yatıracağız. İlk kampanyamız görüntü işleme teknolojisi ile sağlık sigortası karşılaştıran girişim Tamamliyo, 16 Mart’ta fon toplamaya başladı. Akabinde her hafta yeni kampanyalarla girişimlere can suyu olmayı sürdüreceğiz.”

Ayrıca Ali Çebi geleceğe yönelik şunları ekledi: “Fongogo olarak yola çıktığımız günden beri girişim ve yatırım ekosisteminde girişimlerin kitlelere sağladığı faydalara odaklandık. Yeni nesil bir fonlama platformu olan paya dayalı kitle fonlama platformumuz ile de bu misyonumuzu sürdürmeye devam edeceğiz. Geleceğin sigorta teknolojisi Tamamliyo’nun da ilk fonlamasına aracılık etmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Önümüzdeki haftalarda teknoloji alanında Wiser, mobilite alanında ise  Cyboard olmak üzere 2 kampanyayla girişimlere can suyu olmayı sürdüreceğiz.“

SPK lisansını alan Fongogo, ilk kampanyasını sigorta şirketleri ile dijital işletmeleri uçtan uca entegre eden sigorta girişimi “Tamamliyo” ile başlattı. Henüz kampanyanın ikinci gününe girilmiş olmasına rağmen Tamamliyo, Fongogo platformu üzerinden %136’dan fazla fonlandı.

Yatırım öncesi değerlemesi 9.450.172 TL olan Tamamliyo, 550 bin TL karşılığında hisselerinin %5,5’ini arz etti. Fongogo üzerinden başlatılan yatırım kampanyasına 22’si nitelikli yatırımcı olmak üzere toplam 279 yatırımcı katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.