GüncelÖne Çıkanlar

Facebook Yine Davalık Oldu

ABD’de Teksas Başsavcısı Ken Paxton geçen yıl kullanımı durdurulan Facebook’taki yüz tanıma sistemi nedeniyle Meta’ya dava açtı.

Meta’nın daha önce yüz tanıma teknolojisini kullanması şirketi yine yasal sorunlarla karşı karşıya bıraktı. Teksas Başsavcısı Ken Paxton, milyonlarca ABD vatandaşının biyometrik verilerini kullanıcılarının onayı olmadan topladığı gerekçesiyle şirkete yönelik yasal süreç başlattı.

Davanın odak noktası, Facebook’un artık yüz tanıma teknolojisini kullanımını durdurması bulunuyor. Şirket daha önce bu teknolojiyi, fotoğrafları taramak ve fotoğrafta yer alan kullanıcıları otomatik olarak etiketlemek için “etiket önerileri” özelliğinin bir parçası olarak kullanıyordu.

Kasım ayında Meta, diğer nedenler ile birlikte sistemin gelecekte nasıl düzenleneceğine dair belirsizliğini gerekçe göstererek bu teknolojinin kullanımını durdurmuştu. Bir yıl önce şirket, kullanıcıların biyometrik verilerini toplamadan önce şirketlerin açık onay almasını gerektiren bir Illinois gizlilik yasasını ihlal ettiğini iddia eden bir davada 650 milyon dolar ödedi.

Başsavcı Paxton, “Facebook artık kullanıcıların güvenliği ve esenliği pahasına kâr elde etme niyetiyle insanlar ve çocuklardan yararlanamayacak” dedi. “Bu, Big Tech’in aldatıcı iş uygulamalarının bir başka örneği ve artık durması gerekiyor. Teksaslıların mahremiyeti ve güvenliği için savaşmaya devam edeceğim.”

Bu sözlere karşılık Meta’nın bir sözcüsü Engagdet’a verdiği demeçte, “Bu iddialar temelsizdir ve kendimizi şiddetle savunacağız” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.