GüncelÖne Çıkanlar

Epic Games Steam’i Takipte

Epic Games, 500 milyon kayıtlı kullanıcı sayısına ulaştığını duyurdu. Şirket, kullanıcılarla ilgili detay vermezken büyümenin 2022’de de devam edeceği düşünülüyor. Ancak Epic Games ve Steam arasında hala büyük bir fark var.

Fortnite ile popülerleşen, birkaç yıldır sürdürdüğü ücretsiz oyun kampanyası ile de oyuncuların gönüllerinde taht kurmaya başlayan Epic Games, 2017’de piyasaya sürdüğü Fortnite’tan 1 yıl sonra, Aralık 2018’de Epic Games Store’un lansmanını gerçekleştirmişti. Platform, zaman zaman Steam’den önce yayınlamayı başardığı oyunlarla da dikkat çekmeyi başardı. Steam’in tekelini bozan Epic Games, attığı adımların sonucunu almaya da başladı. Üstelik Epic Games’in elinde Unreal Engine 5 gibi gelişmiş bir oyun motorunun bulunması şirketin elini güçlendiriyor.

Epic Games’in açıkladığı 500 milyon kullanıcı sayısı olsa da şirketin henüz Steam için zorlu bir rakip olduğunu söylemek güç. Çünkü Steam, 2019 yılında 1 milyardan fazla kayıtlı hesap bulunduğunu açıklamıştı. Öte yandan; Steam’in aylık aktif kullanıcı sayısı bile 120 milyonun üzerinde. Yani Epic Games’in önünde kat edecek uzun bir yol var.

Epic Games, sektördeki varlığını hem sağlamlaştırmak hem de Steam’i geride bırakmak için elinden geleni yapıyor. Özellikle her hafta dağıtılan ücretsiz oyunlar ve gerçekleşen büyük indirimler kullanıcıların şirkete sempati duymasını sağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.