DijitalGüncelÖne Çıkanlar

Apple, “Hey Siri” dönemini sona erdirdi

Apple ekosisteminin merkezinde yer alan dijital asistan Siri için WWDC23 kapsamında beklenen değişiklik gerçekleştirildi.

Apple imzalı akıllı asistan Siri uzun zamandır ses getiren devasa bir güncelleme almıyordu. Apple’ın gizlilik odaklı yapısı nedeniyle rakiplerinden geride kalan asistanı ile artık eskiye oranla daha kolay etkileşime girilebilecek. Siri yakında Google’ın “Assistant” özelinde yaptığı gibi “Hey” komutu olmadan da kullanılabilecek. Yani Siri’yi aktif etmek için artık “Hey Siri” denilmesine gerek kalmayacak. Bu adımın atılacağını çok uzun zaman önce gündeme getiren Apple analisti Mark Gurman, süreç hakkında şunları aktarmıştı: “Bu küçük bir değişiklik gibi görünüyor olabilir ancak bu değişikliği yapmak önemli miktarda yapay zekâ eğitimi ve mühendislik çalışması gerekiyor.” Bu değişiklik açık olarak devasa fark yaratmayacak ancak son kullanıcı için gayet güzel olacak. Bu süreç aktarıldığı kadarıyla Siri’nin kullanılabildiği her cihazı kapsıyor, iPhone ile iPad tarafında iOS 17 ve iPadOS 17 zorunluluğu taşıyor.

Siri bu değişikliğe rağmen çok fazla öne çıkamayacak ya da büyük ses getiremeyecek. Çünkü asistanın yapabildikleri halen çok kısıtlı seviyede yer alıyor. Ancak Apple bunu ileride değiştirebilir, asistanı yeni nesil üretken yapay zeka altyapıları ile çok daha güçlü hale getirebilir. Bunu diyoruz çünkü Apple son dönemde üretken yapay zeka tarafına ciddi şekilde odaklanmaya başladı. Kaçıranlar için Apple’ın CEO’su Tim Cook, geçtiğimiz ay üretken yapay zeka sistemlerindeki potansiyelin “çok ilginç” olduğunu aktarmıştı. Cook açıklaması kapsamında yapay zeka konusunda “çözülmesi gereken bir dizi sorun” (Burada detaya girilmedi ancak yanlış bilgi vb. gibi bazı üretken yapay zekâ sorunları endişe yaratıyor) olduğunu da belirtmişti. Apple’ın yapay zeka altyapısını “çok büyük bir alan” olarak gördüğünü ve ürünleri için ilgili teknolojilere yatırım yapmaya devam edeceklerini sözlerine ekleyen Cook, son gelişmeler ışığında artık alana ağırlık verilmesini istiyor ve bu yüzden Apple geçtiğimiz ayın ortasında üretken yapay zekâ konusunda çok sayıda personel aramaya başladı.

Yayınladığı bir iş ilanında, “Üretken yapay zeka konusunda heyecanlı mısın? Bu alandaki son gelişmelerin, insanların iletişim kurma, yaratma, bağlantı kurma ve içerik tüketme biçimlerini nasıl dönüştürebileceği konusunda heyecanlı mısın?” sorularını soran teknoloji devi, süreci WWDC23’te tanıtacağı Reality Pro karma gerçeklik başlığı üzerinden AR/VR tarafına da genişletmek istiyor. Karma gerçeklik ortamları özelinde üretken yapay sistemleri geliştirecek mühendisler aramaya başlayan teknoloji devi, “Diyaloğa Dayalı ve Üretken Yapay Zeka” tarafına artık büyük önem veriyor. Bu taraftaki çalışmalar Siri için de çok önemli görünüyor, sesli asistanın yetenekleri artık günümüz için çok basit kaçıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.