GüncelÖne Çıkanlar

AMD Piyasa Değerinde Intel’i Solladı

AMD’nin piyasa değeri son satın alma sonrası artış yaşadı. Artış şirketin Xilinx‘in 49 milyar dolarlık hissesini devralmasının ardından geldi. Bu noktada, şirketlerin hisse senedi fiyatlarındaki değişiklik, anlaşmaya yüzde 40 fazladan eklenmiş oldu. AMD ilk kez niyetini açıkladığında 35 milyon dolar değerindeydi.

AMD‘nin bu satın alımı şirketi Intel’in piyasa değerinin üzerine geçirdi. Böylece şirket için güzel bir ay geride kaldı. Hatta Intel‘in piyasa değerini aşmasının yanında, bir de x86 pazarında yüzde 25,65‘lık rekor bir paya sahip oldu. Her ne kadar Aralık ayında AMD marka işlemci kullananların sayısı Steam anketinde düşse de, Ocak‘ta geri döndü. Hisse fiyatı da şu anda 121.47 dolar olarak belirlendi. Bu da Intel’in iki katından daha fazlasına denk geliyor.

2015 yılında Dell, EMC için 67 milyar dolar ödedi. Buna ek olarak Microsoft, Activision Blizzard‘ı 68,7 milyar dolar karşılığında satın aldı. Bu ikisi teknoloji tarihinin en büyük iki satın alımı arasına girdi. AMD tarafındaki hisse sayısındaki artış, AMD’nin piyasa değerinin 197,75 milyar dolara sıçradığını gözler önüne serdi. Bu sırada Intel’in piyasa değerinde 51 milyon dolar arttığını da gördü.

Intel, x86 pazar payının şu anda dörtte üçüne sahip durumda. İşlemcileri de Steam anketi katılımcılarının yüzde 70‘inde yer alıyor. Buna ek olarak, AMD’den daha fazla kâr ve gelir elde ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.