DijitalGüncelMobil

BlackBerry 165 Milyon Dolar Ceza Ödeyecek

BlackBerry, BlackBerry 10 model akıllı telefonun kârını abartarak hissedarları dolandırdığı iddiasıyla yürütülen davayı sonlandırmak için 165 milyon dolar ödemeyi kabul etti.

New York Güney Bölgesi Mahkemesi’nin Ekim 2013‘te açtığı davada, şirket 28 Mart 2013 ve 20 Eylül 2013 tarihleri arasında borsadaki hissedarlarını dolandırmakla suçlanıyordu. Şirket hisselerde değer kaybını önlemek için BlackBerry 10 model telefonun satışlarından elde edilen karı abartmak ve hissedarlarını yanıltmak iddiasıyla suçlanıyordu.

Şirket konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “BlackBerry, davadaki iddiaların asılsız olduğuna inanırken, aynı zamanda dikkatin dağılması, masraflar ve devam eden dava riskinin ortadan kaldırılmasının şirketin ve hissedarlarının çıkarları için en iyisi olduğuna inanıyor” dedi.

Bir zamanlar akıllı telefon sektöründe güçlü bir oyuncu BlackBerry telefonları ABD Başkanı Barack Obama‘nın eline dahi ulaşmıştı. Şirket 1984’te Research In Motion (RIM) olarak kuruldu. Yıllarca eş CEO’lar Mike Lazaridis ve Jim Balsillie tarafından yönetildi.

En parlak döneminde BlackBerry, kendi kapalı kullanıcı çevresine sahip olduğu için bir tür boğazın tadını çıkardı.
Apple‘ın bugün iPhone ile yaptığına benzer, ancak çok daha büyük bir ölçekte. Ancak BlackBerry’nin pazar payı, Apple iOS ve Google’ın Android’i hakim olmaya başladıkça azalmaya başlamıştı.


2016 yılında BlackBerry, akıllı telefon üretim işinden çıkmaya ve bunun yerine yazılım geliştirme ve lisanslamaya odaklanmaya karar verdi.

Şirket şimdilerde, siber güvenlik gibi alanlara odaklanıyor. Şirketin en son kazanç çağrısı sırasında CEO John Chen, siber güvenlik işi için piyasa koşullarının olumlu olduğunu söyledi. Sızdırılan bir transkripte (PDF) göre, şirketin siber geliri önceki çeyrekte 122 milyon dolardı.

About author

Yayın Koordinatörü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.